هدف ما ایجاد یک محیط سالم و امن در کالای اول است. به همین دلیل قوانین کالای اول به عنوان یک مرجع برای همه کاربران کالای اول از جمله خریدارن و فروشندگان به منظور سالم نگه داشتن این محیط برای خرید و فروش تدوین شده و لازم الاجراست. ما متعهد به حفظ محیطی امن با تلاش تک تک شما هستیم.

هر فردی درمقام مصرف کننده دارای حقوقی است که این حقوق می بایست از جانب تولید کنندگان و توزیع کنندگان محصولات محترم شمرده شود.

این قانون مجموعه اصول و قواعدی است که برای مبادله آسان و ایمن اطلاعات در واسط های الکترونیکی و با استفاده از سیستم های ارتباطی جدید به کار می رود.

امنیت خرید و فروش و آسودگی خاطر فروشندگان از مسائل حائز اهمیت برای کالای اول است و همواره می کوشد در این راستا فروشی آسان، امن و لذت بخشی را برای فروشندگان خود پدید آورد. کالای اول به تمامی فروشندگان گرامی توصیه می نماید کلیه موارد ذیل را به دقت مطالعه نمایند ، تا در هنگام فروش کالا دچار مشکل نگردند. کلیه اصول و قوانین ‏کالای اول منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق فروشنده و مصرف کننده می باشد.

قوانین عمومی

فروش کالا در کالای اول و استفاده از خدمات این سامانه به معنای آگاه بودن و پذیرفتن شرایط و قوانین و همچنین نحوه ی استفاده از سرویس‌‏ها و خدمات کالای اول است. توجه داشته باشید که فروش کالا نیز در هر زمان به معنی پذیرفتن کلیه شرایط و قوانین کالای اول از سوی فروشنده می باشد.

قوانين و مقررات کالای اول همواره با هدف ارائه خدمات بهتر و مطمئن تر بروز خواهد شد. . هر كاربر کالای اول تأييد مي نمايد كه همواره صفحه قوانين و مقررات را مطالعه نموده و كليه شرايط را پذيرفته است.

قوانین ثبت محصول

فروشندگان می توانند کالاهای خود را بدون هیچ گونه هزینه ای و به صورت رایگان در کالای اول ثبت نمایند. کالا باید حتما نو و سالم باشند و از ثبت کالاهای دسته دوم و کارکرده خودداری فرمایند. در هنگام ثبت کالا بایستی اطلاعات موثر در تصمیم گیری مصرف کنندگان جهت خرید در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند و قوانین ذیل را رعایت فرمایند:

  1. ثبت مشخصات فنی و ویژگیهای کاربردی کالا به صورت صحیح و کامل ( در صورتی که کالای شما اصل نبوده و یا استوک می باشد حتما در بخش مشخصات محصول بیان نمایید در غیر این صورت کالای شما اصل تلقی می گردد.)
  2. فروشندگان در تبليغ كالای خود نبايد مرتكب فعل يا ترك‌ فعلي شوند كه سبب مشتبه شدن و يا فريب مخاطب از حيث كميت و كيفيت شود.
  3. فروشندگانی که براي فروش كالای خود تبليغ مي‌كنند نبايد ‌سلامتي افراد را به خطر اندازند.
  4. فروشنده بايد به نحوي تبليغ كند كه مصرف كننده به طور دقيق،‌صحيح و روشن اطلاعات مربوط به كالا را درك كند.
  5. مسئولیت تعیین و درج قیمت کالا بر عهده فروشنده می باشد. ارائه سیاست های قیمت گذاری ثابت و مشخص و رقابتی حداقل برابر با قیمت کالا های همانند در سایر فروشگاه ها (اعم از اینترنتی و غیر اینترنتی ) باعث افزایش فروش کالای شما خواهد گردید.
  6. ثبت کلیه هزینه هایی که برای خرید کالا بر عهده مشتری خواهد بود (از جمله قیمت کالا میزان مالیات، هزینه حمل)
لیست کالاهای غیر قابل فروش در کالای اول

توجه فرمایید از فروش کالاهایی که خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران باشند ممانعت به عمل خواهد آمد. به این جهت، کالای اول برای رفاه حال فروشندگان، یک لیست از کالاهای ممنوعه و غیرقابل فروش بر روی کالای اول را در اختیار شما می گذارد. توجه داشته باشید که کلیه مسئولیت ها و عواقب فروش کالای ممنوعه موجود در لیست زیر بر عهده فروشنده کالا بوده و کالای اول مختار است خرید این گونه کالاها را بدون هماهنگی با خریدار و یا فروشنده در هر مرحله از خرید  لغو نماید.

ارسال کالا به خریدار  و روش های تسویه با فروشنده

کالای اول پس از صدور صورت حساب و تکمیل عملیات خرید توسط خریدار یک نسخه از سفارش برای مشتری و یک نسخه برای فروشگاه ارسال خواهد کرد.

روش اول :

فروشنده می بایست حداکثر طی زمان ثبت کرده در محصول اقدام به ارسال سفارش به آدرس مشتری که در بخش فروش فروشگاه توسط کالای اول اعلام گردیده نموده و  کد رهگیری مرسوله را برای واحد پشتیبانی فروش کالای اول با ذکر شماره سفارش ارسال نماید.

در صورت عدم ارسال کد رهگیری معتبر توسط فروشنده در موئد مقرر فاکتور “ارسال نشده” تلقی می گردد و ممکن است هر لحظه بنا به درخواست خریدار فاکتور لغو شده و مبلغ پرداختی به خریدار استرداد یابد در این حالت  مسئولیت بروز هر گونه مشکل و ضرر احتمالی بر عهده فروشنده خواهد بود.

تحویل سالم کالا به خریدار در محل آدرس ثبت شده خریدار بخشی از تعهدات فروشنده بوده و در صورت آسیب کالا در روند ارسال مسئولیت پیگیری و رفع مشکل با فروشنده کالا خواهد بود.

از آنجایی که ارسال کالا به خریدار و مرجوع نمودن کالا مستلزم هزینه و زمان می باشد، لازم است فروشده دقت کافی در ارسال کالا ها، مطابق سفارش خریدار را داشته باشد تا از بروز مشکلات آتی جلوگیری نماید. همچنین در صورتی که فروشنده اقدام به ارسال کالایی خارج از فاکتور پرداخت شده توسط خریدار نموده و یا اقدام به ارسال کالای جایگزین بدون هماهنگی با پشتیبانی کالای اول نماید، هیچگونه مسئولیتی در جهت پیگیری اینگونه موارد متوجه پشتیبانی کالای اول نخواهد بود.

تبصره :فروشنده میتواند  برروی بسته ی ارسالی مشخصات کالا (مثل رنگ، سایز یا مشخصات درج شده روی بدنه کالا ) را درج نمایید تا در صورت مغایرت داشتن محصول با خرید ثبت شده، خریدار نیازی به باز نمودن بسته نداشته باشد.

در این حالت کالای اول پس از رهگیری کالا تا آخرین مرحله و پس از تایید خریدار مبنی بر اینکه کالای دریافت شده مطابق کالای خریداری شده است وجه فاکتور به حساب فروشنده واریز می گردد.

روش دوم :

فروشنده می بایست حداکثر یک روز پس از دریافت سفارش کالای مورد نظر را به نشانی انبار اکسپرس فروشگاه کالای اول تحویل دهد. در این حالت ارسال کالا ببر عهده فروشگاه کالای اول می باشد و در زمان تحویل سفارش به انبار اکسپرس ، مشخصات سفارش ثبت شده با کالای ارسال شده توسط فروشنده توسط واحد کنترل کیفیت بررسی شده و در صورت مطابقت وجه سفارش در همان روز تسویه می گردد.

تبصره : فروشنده تایید می نماید چنانچه خریدار پس از دریافت کالا تمایل داشت تا کالای خریداری شده رو بنا به دلایل مجاز مندرج در سایت کالای اول مرجوع نماید ، نسبت به بازگشت وجه خریدار بر اساس ضوابط قدام نماید.

احترام به حریم خصوصی اشخاص

لازم است در کلیه ارتباطاتی که به دلیل استفاده از خدمات کالای اول بین خریدار و فروشنده ایجاد می گردد هویت فروشنده یا خریدار و قصد وی از ایجاد تماس به طور روشن و صریح در شروع مکالمه بیان شود. هرگونه تماسی باید به روشی معقول در وقت مناسب برقرار شود تا مانع از مزاحمت گردد.

قوانین حاکم بر فروش

فروشگاه می بایست حداقل از ساعت 9 الی 16 در تمامی روزهای کاری به جز تعطیلات رسمی کشور پاسخگوی تماس مشتریان و کارشناس کالای اول باشند. در صورتي كه فروشنده، كالای ديگري غير از موضوع معامله‌ يا تعهد را براي خریدار ارسال نمايد، كالا ارجاع داده مي‌شود و هزينه ارسال و بازگشت کالا به عهده فروشنده خواهد بود.

در خواست دریافت هرگونه وجه از خریدار خارج از کالای اول خلاف قوانین کالای اول می باشد و در صورت مشاهده و یا گزارشی از سوی خریداران از ادامه فعالیت فروشگاه جلوگیری می گردد.

فروش کالا به مشتری نهایی توسط فروشنده صورت می پذیرد و کالای اول صرفا زیر ساخت انجام فروش را فراهم می نماید. لذا مسئولیت صدور فاکتور در وجه مشتری بر عهده فروشنده می باشد و کالای اول هیچ مسئولیتی در قبال آن و مسائل مربوط به آن ندارد.

در صورت صدور فاکتور در وجه و یا بنام کالای اول و اظهار نمودن آن در گزارشات مالیاتی، مراتب مورد تایید این شرکت نبوده و همچنین این شرکت هیچ گونه مسئولیتی بر عهده نخواهد داشت و مسئولیت خسارت وارده به عهده فروشنده خواهد بود.

فروشنده تضمین می نماید که تمامی کالاهای تحویلی به مشتری مطابق قوانین جمهوری اسلامی تولید شده و یا از مبادی رسمی کشور وارد گردیده است. همچنین کالاهای نو و سالم و مطابق توصیفات اعلام شده از نظر کیفیت، رنگ، اندازه، جنس، نحوه نگهداری و شستشو و سایر ویژگیها خواهد بود و چنانچه در این ارتباط خسارتی به کالای اول، یا مشتری نهایی وارد آید، فروشنده متعهد به جبران خواهد بود.

فروشنده اعلام می دارد که مالک کالا بوده و معارض ندارد و حقوق مالکیت صنعتی (در صورت وجود)،مالکیت معنوی و سایر حقوق قانونی و عرفی،متعلق به اوست یا حق بهره برداری از این حقوق و عرضه کالاهای مربوطه را دارد و مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران مجاز به فعالیت اقتصادی و تجاری می باشد.

فروشنده مسئول به روز نگهداری موجودی و قیمت محصولاتی که در فروشگاه خود قرار داده‌اند هستند. فروشنده متعهد است که در صورت اعمال هر گونه تغییر در نوع بهای کالا، توقف تولید یا عرضه محصول، و همچنین تخفیف های ارائه شده در اسرع وقت کالای ثبت شده را ویرایش و به روز نماید. در غیر این صورت مسئولیت کلیه خسارت های وارده به کالای اول و مشتری نهایی، بر عهده فروشنده می باشد.

مسئولیت انجام تمامی امور کنترل کیفیت بر عهده فروشنده می باشد و کالای اول هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن ندارد. تنها در صورت بروز هر گونه ادعا از سوی مشتریان مبنی بر معیوب و یا ناقص بودن کالا و یا عدم تطابق آن با سفارش ثبت شده (اعم از رنگ و سایر ویژگی های کالا) کالای اول نسبت به بررسی موضوع اقدام خواهد نمود. بر مبنای نظر کارشناسی کالای اول، اقدامات لازم اعم از تعویض کالا و یا عودت مبلغ سفارش به مشتری از سوی فروشنده صورت خواهد پذیرفت.

فروشندگان موظفند کلیه اطلاعات ارسالی از طرف کالای اول، از جمله مشخصات خریدار را نزد خود محرمانه نگاه دارند. مسئولیت هر گونه سوء استفاده از این مشخصات بر عهده فروشنده می باشد.

کالای اول پس از تایید خریدار و یا اتمام 7 روز ضمانت کالا، بهای محصولات فروش رفته را (به غیر از سفارشات عودت داده شده) که از مشتری دریافت کرده،  طی حواله بانکی به فروشنده پرداخت خواهد نمود.

در صورت مغایرت در حساب ها، تنها طی 7 روز پس از انجام پرداخت می توانند مراتب را به کالای اول اعلام نمایند. بدیهی است پس از این بازه زمانی، هیچ گونه تغییری اعمال نخواهد شد.

کالای اول در کلیه مراحل فروش کالا از لحظه انجام شدن خرید تا تسویه حساب با فروشنده ممکن است جهت انجام هماهنگی بیشتر و یا اطلاع رسانی شرایط خاص با فروشنده  تماس تلفنی برقرار نماید. لازم است فروشنده در روزهای کاری  ساعات 9 الی 16 به شماره تماس ثبت شده خود در کالای اول پاسخگو باشد. در صورت عدم پاسخگویی فروشنده به تماس تلفنی کارشناسان فروش، کالای اول هیچ گونه مسئولیتی در قبال متضرر شدن احتمالی فروشنده نخواهد داشت.

ضمانت بازگشت کالا

فروشنده کالا می بایست  حداقل هفت روز كاري، وقت‌ براي “انصراف از خرید”  توسط خریدار بدون تحمل جريمه و يا ارائه دليل برای محصولات خود داشته باشد.‌ تنها هزينه تحميلي بر خریدار هزينه ارسال و باز پس فرستادن كالا خواهد بود.ضمانت بازگشت کالا بر اساس قوانین مندرج در صفحه شرایط بازگشت کالا خواهد بود. شروع اعمال حق انصراف 7 روز از تاريخ تسليم كالا به مصرف کننده خواهد بود.

به محض استفاده مصرف كننده از حق “انصراف از خرید”، فروشنده توافق می نمایند عودت کالا تا 7 روز از زمان تحویل به مشتریان قابل قبول باشد. “انصراف از خرید” خریدار در مواردي كه شرايط خاصي بر نوع كالا حاكم است اجرا نخواهد شد.

لازم به ذکر است در هنگام عودت کالا توسط خریدار و پذیرش کالا توسط فروشنده ، بسته به نوع کالا و مشکل اعلام شده توسط خریدار ، فروشگاه موظف است حداکثر تا 48 ساعت کاری نتایج تست  و دریافت کالا را به کالای اول اعلام فرمایند در غیر این صورت وجه پرداختی به خریدار باز خواهد گشت.

عدم تامین کالا

در صورت عدم تامین و ارسال کالا توسط فروشنده طی  48 ساعت کاری، کالای اول میتواند راسا نسبت به لغو سفارش اقدام نموده و فروشنده متعهد به پرداخت جریمه خواهد بود.

حل اختلاف

در صورت بروز اختلاف میان خریدار و فروشنده و یا هر گونه اختلاف در رابطه با قوانین و یا در تفسیر مفاد آن ابتدا طرفین تلاش می نمایند تا از طریق مذاکره مورد را رفع نمایند. در صورتی که مشکل طی مذاکره بین خریدار و فروشنده مرتفع نگردد موضوع به بخش داوری کالای اول ارجاع شده و نماینده کالای اول در صورت لزوم با دریافت مستندات لازم از خریدار و فروشنده نسبت به بررسی موضوع اقدام نموده و نتیجه را به طرفین اعلام می نماید. لازم به ذکر است نتیجه اعلام شده  توسط نماینده کالای اول برای خریدار و فروشنده لازم الاجراست. و کالای اول نیز مطابق نظر نماینده داوری در صورت لزوم اقدام به واریز وجه به حساب خریدار و یا فروشنده می نماید و مسئولیت کالای اول در زمینه حل مشکل خاتمه یافته تلقی می گردد. در این حالت در صورتی که همچنان یکی از طرفین نسبت به نتیجه اعتراض داشته باشد میبایست نسبت به پیگیری موضوع از طریق مراجع ذی صلاح قضائي در تهران اقدام نماید

نقض قوانین و خدمات کالای اول

در صورت نقض قوانین کالای اول توسط فروشنده کالای اول این حق را برای خود محفوظ می دارد که از ادامه فعالیت فروشگاه، یا فروش کالا و یا ادامه فعالیت کاربر جلوگیری نماید.

لغو شدن خرید توسط فروشنده و تاخیر در ارسال کالا تجربه نامطلوبی از خرید در کالای اول را برای خریداران رقم خواهد زد و منجر به کاهش اطمینان و تمایل به خرید مجدد از کالای اول برای آنها خواهد شد. در این حالت نه تنها فروشنده مذکور بلکه همه فروشندگان کالای اول متضرر خواهند شد. لذا کالای اول برای جلوگیری از این موضوع و حفاظت از دیگر فروشندگان خود جریمه های برای این موارد در نظر گرفته است.  جریمه لغو فاکتور به صورت امتیازی و نقدی بر اساس مبلغ فاکتور و مدت زمان تاخیر در لغو فاکتور محاسبه می گردد.

با قبول قوانین هنگام ساخت فروشگاه در کالای اول شما تایید می نمایید که کالای اول این حق را داراست در صورت وقوع هر یک از موارد ذکر شده در لیست زیر، مبلغ تعیین شده را از مطالبات فروشگاه کسر نماید.

عدم پاسخگویی فروشنده منجر به لغو فاکتور

پس از انجام شدن هر خرید کارشناسان کالای اول جهت پیگیری ارسال کالا با فروشنده تماس خواهند گرفت. همچنین انجام شدن خرید از طرق دیگری نظیر پیامک و ایمیل به فروشنده اعلام می گردد. در صورت عدم پاسخگویی فروشنده به تماس تلفنی کارشناس کالای اول و عدم تایید موجود بودن کالا طی 2 روز کاری، فاکتور لغو و فروشنده مبلغ  10% مبلغ فاکتور  جریمه می گردد و همچنین با توجه به مبلغ فاکتور، فروشگاه از 24 ساعت تا یک هفته فروشگاه از دسترس عموم خارج می گردد.

 لغو خرید توسط فروشنده

لازم است فروشنده به صورت دوره ای محصولات خود را بررسی نموده، موجودی و قیمت آنها را همواره به روز نگاه دارد. در صورتی که کالایی از فروشگاه خریداری شود و فروشنده به دلیل مغایرت قیمت و یا اتمام موجودی امکان ارسال کالا را نداشته باشد می تواند فاکتور خود را لغو نماید. در صورت لغو فاکتور در سه روز اول فروشگاه 3 تا 33 امتیاز منفی دریافت خواهد نمود و در صورت لغو فاکتور در روز چهارم به بعد به میازان 10 % مبلغ فاکتور جریمه نقدی گردیده و همچنین با توجه به مبلغ فاکتور، فروشگاه از 24 ساعت تا یک هفته فروشگاه از دسترس عموم خارج می گردد.

 لغو خرید توسط فروشنده بعد از تایید کردن موجودی

در صورتی که کالایی از فروشگاه خریداری شود و فروشنده پس از تایید موجود بودن کالا، امکان ارسال کالا را نداشته باشد می تواند فاکتور خود را لغو نماید. در صورت لغو فاکتور فروشگاه مبلغ 20% مبلغ فاکتور جریمه نقدی می گردد وهمچنین با توجه به مبلغ فاکتور، فروشگاه از  یک هفته  تا یک ماه فروشگاه از دسترس عموم خارج می گردد.

لغو خرید بدلیل ارسال کالای مشکل دار

در صورت ارسال کالای مشکل دار توسط فروشنده و محرز شدن مشکل دار بودن کالا توسط کالای اول و استرداد کالا توسط خریدار فروشگاه به میزان 10% مبلغ فاکتور جریمه شده و چنانچه برای دومین بار این اتفاق رخ دهد فروشگاه برای همیشه از دسترس خارج خواهد شد.

 تاخیر در ارسال کالا

در صورتی که مدت زمان ارسال کالا توسط فروشنده بیش از زمانی که هنگام ساخت محصول قید نموده است گردد  به اذای هر روز  تاخیر به میزان 2 در ده هزار فاکتور از مطالبات فروشگاه کسر می گردد.

 ثبت کد رهگیری نامعتبر

در صورتی که فروشنده کالا اقدام به ثبت کد رهگیری نامعتبر نماید  مبلغ 30 هزار تومان به عنوان جریمه از ودیعه فروشگاه کسر می گردد.

ارجاع به خرید مستقیم خارج از سیستم کالای اول

در صورتی که برای کالای اول محرز گردد که یک فروشنده کاربران کالای اول را بر خلاف قوانین به خرید خارج از سیستم کالای اول تشویق و یا ارجاع می نماید، از آنجایی که این عمل باعث مخدوش شدن امنیت کالای اول در نظر خریدار و در نتیجه متضرر شدن دیگر فروشندگان میگردد در این صورت فروشگاه برای بار نخست به مدت یک هفته و در صورت تکرار برای همیشه غیر فعال می گردد.

تقلب فروشنده

در صورتی که برای کالای اول محرز گردد که یک فروشنده به هر دلیلی اقدام به انجام هر گونه تقلب و یا خرید و فروش غیر واقعی می نماید، فروشگاه و کاربر مورد نظر مسدود می گردد. همچونین کالای اول این حق را داراست در صورتی که انجام تقلب فروشنده منجر به ضرر و زیان به کالای اول شده باشد تا دو برابر مبلغ ضرر و زیان وارده از فاکتور های فروشگاه کسر نماید. همچونین حق هر گونه اقدام حقوقی مورد نیاز برای کالای اول محفوظ است.

 اهانت فروشنده

از آنجایی که رعایت احترام متقابل میان کارشناسان، فروشندگان و خریداران از اولیت های کالای اول است، در صورتی محرز شدن اهانت فروشنده به خریداران و یا کارشناسان کالای اول، فروشگاه و کاربر مورد نظر مسدود شده و حق هر گونه اقدام حقوقی برای کالای اول محفوظ است.

در صورتی که به دلیل هر یک از موارد بالا مبلغی از فروشگاه کسر گردد، سیستم به صورت خودکار مبلغ کسر شده را از اولین فاکتور فروشنده که با وی تسویه حساب شود کسر می نماید.

در صورتی که مطالبات فروشگاه کمتر از جریمه فروشگاه باشد، فروشگاه به صورت خودکار از دید عموم کاربران مخفی می گردد و فروشنده می بایست نسبت به تسویه مبلغ جریمه اقدام نماید.